Güvenli Alışveriş İpuçları

EMLAK SATIN ALMA VE KİRALAMA ÖNERİLERİ

 • Tanımadığınız kişilere kesinlikle para göndermeyin.
 • TC kimlik numarası ve cep telefonu numaraları aracılığıyla yapılması talep edilen para transferlerini gerçekleştirmeyin.
 • Alacağınız veya kiralayacağınız konutu görmeden, hiçbir sebeple kapora ve benzeri bir ödeme gerçekleştirmeyin.
 • Konutu görmenizin ardından ön ödeme gerçekleştirmeniz halinde yapmış olduğunuz ödemeyi gösteren banka dekontu veya imzalı bir belgenizin olmasına özen gösterin.
 • Herhangi bir ön ödeme veya kapora ödemesi yapmanız sonucunda mal/ürün teslim alamamanız halinde ilanburda.net in hiçbir hukuki sorumluluğu bulunmamaktadır.

VASITA SATIN ALMA VE KİRALAMA GÜVENLİK ÖNERİSİ

Değerli ziyaretçimiz,

Sitemizde ilan veren ve arayan kullanıcılarımız arasında iyi niyet ve güven ilişkisi esastır.

Ancak araç satın alırken veya kiralarken olumsuz durumlarla karşılaşmamanız için aşağıdaki konularda dikkatli olmalısınız:

 • Satıcıyla yüz yüze görüşmeden kesinlikle para göndermeyin. Aracı görmeden kapora için para gönderilmesi taleplerini kabul etmeyin.
 • Alacağınız veya kiralayacağınız aracı görmeden, hiçbir sebeple kapora ve benzeri bir ödeme gerçekleştirmeyin ve/veya aracı satın almayın.
 • Tanımadığınız kişilere TC kimlik numarası ve cep telefonu numaraları kullanılarak yapılabilen para transferlerini gerçekleştirmeyin.
 • Para ödemesi ile ürün teslimini (araç devir işlemini) aynı anda yapın
 • İlgilendiğiniz araçla ilgili satıcıdan detaylı bilgi alınız. Araç plaka numarası ile araç üzerinde herhangi bir hak mahrumiyeti (hacizli, rehinli vb.) olup olmadığını araştırın.
 • Alacağınız aracın tescil belgesinde bulunan motor ve şasi numarası ile araç üzerindeki motor ve şasi numarasının aynı olmasına dikkat ediniz. Aracın servis kayıtlarını kontrol edin.
 • Kişisel verilerinizi ve üyelik bilgilerinizi (TC kimlik numarası, kredi kartı verileri, vb.) kimse ile paylaşmayın.
 • Herhangi bir ön ödeme veya kapora ödemesi yapmanız sonucunda mal/ürün teslim alamamanız halinde, www.ilanburda.NET internet sitesinin hiçbir hukuki sorumluluğu bulunmamaktadır.
 • Olumsuz bir durumla karşılaştığınızda en yakın Emniyet birimine giderek ilgili kişiler hakkında şikayetçi olabilirsiniz.

  "Bu uyarı mesajı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün koordinasyonuyla hazırlanmıştır."

ALIŞVERİŞİLERİNİZ İÇİN GÜVENLİK ÖNERİSİ

 • Tanımadığınız kişilere TC kimlik numarası ve cep telefonu numaraları kullanılarak yapılabilen para transferlerini gerçekleştirmeyiniz.
 • Tanımadığınız kişilere kesinlikle para göndermeyiniz.
 • Aldığınız ürünün size teslim edilmesini garanti altına almak ve yaptığınız ödemenin güvenliği için alışverişlerinizde Güvenli e-Ticaret (GeT) sistemini kullanmaya özen gösterin.
 • Güvenli e-Ticaret (GeT) sisteminde ödemenizi ilanburda.net havuz hesabına yaparsınız. Satıcı size ürünü kargo ile gönderir. Ürünün elinize ulaşması ile birlikte ürünü kontrol etmek ve almak istediğiniz ürün olduğundan emin olmak için 4 iş günü zamanınız olur. Ürüne onay vermenizi takiben ödemeniz satıcıya aktarılır.
 • Üründe sorun olması halinde ürünü satıcıya aynen geri gönderebilir, ödemenizi geri alabilirsiniz. Aynı şekilde, satıcı ürünü belirtilen süre boyunca göndermese bile ödemeniz ilanburda.net hesaplarında güvence altında olacak ve işlem süresi sonunda da tekrar eksiksiz olarak tarafınıza iade edilecektir. Güvenli e-Ticaret (GeT) sistemiyle ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
 • GeT sistemi dışında verilmiş ilan sahiplerinden ilanlarını GeT sistemi ile vermelerini talep edin. Alışverişiniz Güvenli e-Ticaret (GeT) sistemi dışında gerçekleştirilmek isteniyorsa ürünü teslim almadan ve almak istediğiniz ürün olduğundan emin olmadan ödeme yapmayın. ilanburda.net de tam anlamı ile güvenliğinizi sağlayan tek sistem Güvenli e-Ticaret (GeT)’tir.
 • Kapıda ödemeli bir alışveriş yapılıyorsa, sorun çıkması halinde satıcıya ulaşabileceğiniz sabit bir iletişim ve adres bilgisi alın. Ürününüzü teslim alırken kargo yetkilisinin yanında ürünü açıp kontrol edin, sorun olması halinde tutanak tutturun.

Herhangi bir ön ödeme veya kapora ödemesi yapmanız sonucunda mal/ürün teslim alamamanız halinde ilanburda.NET in  hiçbir hukuki sorumluluğu bulunmamaktadır.

İnternet dolandırıcılık olaylarına dikkat!

İnternet üzerinden yapılan dolandırıcılık olaylarında çok farklı yöntemler kullanılmaktadır. Editörlerimiz sitemizde verilen tüm ilanları özenle kontrol etmektedirler. Ama bu demek değildir ki; sitede verilen binlerce ilan % 100 güvenlidir. Genel olarak ziyaretçilerimizin çoğu satmış olduğu ürünleri zamanında gönderiyor veya almış olduğu ürünlerin ücretini anlaşma gereğince hemen ödüyorlar; ama güvenliğiniz için siz yine de aşağıdaki hususlara lütfen dikkat ediniz. Bu bağlamda, kullanıcılar tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcılara aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından ilanburda.net hiçbir şekilde sorumlu değildir. 5651 sayılı yasa kapsamında bu site "yer sağlayıcı" statüsündedir ve sadece alıcı ile satıcıların buluşmasını sağlamaktadır.

Site güvenliği
Site güvenliği ve site kullanımı sonucunda oluşabilecek sorunların veya uyuşmazlıkların hızla çözülmesi için, Firmamızca, site kullanıcılarının IP adresi gibi bilgiler kaydedilmekte ve gerektiğinde bu bilgiler yetkili makamlarla paylaşılmaktadır. IP adresleri, kullanıcıları genel bir şekilde tanımlamak ve kapsamlı demografik bilgi toplamak amacıyla da kullanılabilir.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu!
2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 5. maddesi uyarınca korunması gerekli taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları devlet malı niteliğinde olup 24. madde uyarınca Devlet elinde ve müzelerde bulundurulması ve korunup değerlendirilmeleri devlete aittir.

Yerinde görmeden ürün almayınız!
Yerinde görmeden hiç bir ürün almayınız ve hiç bir şekilde kapora ödemeyiniz. En sağlıklı ve güvenli alış veriş metodu alıcı ve satıcının, satışa konu olan ürünü yerinde görmesi ve nakit ödeme yaparak ürünün teslimidir. Bunun için satıcıyla ve/veya alıcıyla bir anlaşma veya randevu yapınız. Böylelikle ürünün beklentilerinize uyup uymadığına da karar verebilirsiniz.

Kiminle alış veriş yaptığınızı öğrenin!
Alışveriş yaptığınızı kişinin kim olduğunu bilmeniz çok önemlidir. Teslimatta veya ödemede bir hata veya bir yanlışlık olduğunda, her zaman tekrar irtibat kurabilir ve/veya gerekirse hukuki yollara başvurabilirsiniz. Bundan dolayı tavsiyemiz; her zaman irtibat kurduğunuz kişinin özel verilerini sorunuz ve öğreniniz.

 Kişisel verileri araştırın ve öğrenin!
Her alış verişinizde satıcının/alıcının isim ve adresini öğreniniz. Her türlü hata veya anlaşmazlık olduğunda, muhattap olduğunuz kişiyle her zaman irtibat kurabilirsiniz. Kişisel bilgilerini vermek istemeyenlerden sakının; çünkü dürüst alış veriş yapan bir kimse, verilerini vermekten çekinmez. T.C. Kimlik No Sorgulama Bilgileri http://tckimlik.nvi.gov.tr adresinden kontrol ediniz.

 Telefon numarasını kontrol ediniz!
Alıcı veya satıcıyla irtibata geçmenin en kolay ve hızlı yolu telefondur. Güvenliğiniz için, her zaman alıcı veya satıcının sabit hat numarasını öğrenin ve bu  kişisel bilgilerin doğruluğunu kontrol ettiriniz. Cep numaralarının kime ait olduğunu tespit etmek güç olabilir.

  Bilmediğiniz numaraları aramayınız!
Yurtdışından olan veya bilmediğiniz telefon numaralarını aramayınız. Bulgaristan, Azerbaycan veya diğer yurtdışı ülkelerinden veya Türkiyeden pahalı telefon hatları ve kontör toplamak için ilan verilebilir veya ilanlara cevap yazılabilir. Çok ucuz satılan ürünlere karşı dikkatli olunuz! Olmayan laptopu size satmaya çalışabilirler.

İlandaki fotoğraflar gerçek olmayabilir!
Satılmak için verilen ilanlarda kullanılan fotoğraflar gönderilen ürünlere ait olmayabilir! Çorap yerine işe yaramaz bez, cins alman kurt köpeği yerine sokak köpeği vb. size gönderilebilir.

Emlak kiralamada dolandırıcılıklar!
Tatil evi, yazlık kiralama dolandırıcılığına dikkat ediniz! Olmayan ev veya villayı kiralamaya çalışanlar olabiliyor. Hiç bir şekilde ön ödeme yapmayınız.

  İş yeri devri dolandırıcılığı!
İş yeri devri dolandırıcılığına karşı dikkatli olunuz! İş yeri devreceğiz diye noter masrafı için para isteyebilirler ve gönderdiğiniz para ellerine geçtiğinde ise bu kişilerle bütün irtibat kesilebilir.

Kredi kartı dolandırıcılığı!
Kredi kartı borcunuzu ödeyeceğiz diyerek sizden bazı masraflar için para talep edenlere ödeme yapmayınız!

 İş arayandan ücret alınması yasaktır!
4094 Sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince; iş arayanlardan ücret alınması yasaktır! Ücret talep edenleri anında bize bildiriniz. https://www.ilanburda.net/iletisim 

Yurtdışı iş vaad dolandırıcılığı!
Yurtdışına işçi götürmek isteyen kişilere karşı dikkatli olunuz ve ödeme yapmayınız. Firmalar hakkında detaylı araştırın! Denizcilikle ilgili gemi adamı vb. meslekler için firmalar hakkında liman müdürlüklerinden gerekli araştırmayı yapınız.  Bakıcı belgesi adı altında sizden para talep edenlere ödeme yapmayınız! E-mail adreslerine dikkat ediniz! Anonim ücretsiz e-mail adreslerinden (örn. Hotmail) alış veriş yaptığınız şahsın hakkında hiç bir bilgi elde edemezsiniz. Onun için dikkatli olmalısınız. illâki alış verişinizi internet üzerinden e-mail adresi aracılığıyla yapacaksanız, eğer ki varsa şahsın internet hattına bağlantılı sabit e-mail adresini öğreniniz. (örn. @...com.tr,@...gov.tr, @...edu.tr)

Spam ve reklam içerikli mesajlar!
Rahatsız edici ve ilanla alakasız reklam amaçlı ( spam ) mesaj gönderen kişileri bize bildiriniz. https://www.ilanburda.net/iletisim 
Western Union tipi ödeme yapmayınız! Kesinlikle Western Union, Moneygram ya da diğer kimliksiz işleyen ödeme hizmetlerini kullanmayınız.

Ülke dışı ile alışveriş yapmayın!
Ülke dışı ile alışveriş yapmayın ve yurtdışındaki kişilerden banka çeki kabul etmeyiniz. Sitemiz hiçbir işlemde taraf değildir! ilanburda.net sitesi işlemlere hiçbir zaman hiçbir şekilde katılmaz. Ödeme ve nakliye konularında bir hizmetimiz yoktur. Alış veriş işlemleri konusunda herhangi bir garanti vermemekteyiz; herhangi bir emanet hizmeti vermemekteyiz, alıcı için herhangi bir "finansal koruma", satıcı içinse herhangi bir "satıcı sertifikasyonu" sağlamamaktayız. Kâr amacı gütmeyen (ilanBurda.Net)  Anlaşmazlıklarda anında bizi bilgilendiriniz! Her türlü soru, sorun ve anlaşmazlık durumunda en kısa sürede ayrıntılı olarak bizi bilgilendiriniz. https://www.ilanburda.net/iletisim
 

 • ÖNEMLİ UYARI : Sitemizde yayınlanan bilgiler ve görseller 6698 Sayılı Kişisel Bilgilerin Korunması Kanunu kapsamında korunan Gizli Kişisel Veriler başka hiçbir amaçla kullanılamaz, kopyalanamaz, doğrudan veya dolaylı olarak başka bir mecrada yayınlanamaz, işlenemez, dağıtılamaz, başka veri tabanlarına aktarılamaz. Erişim ve kullanım için üçüncü taraflara aktarılamaz. Aksi durumda adli ve hukuki haklarımız saklıdır. Veriler izinsiz kopyalanamaz.

Popüler Aramalar

ilanburda.Net; 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK tarafından onaylı YER SAĞLAYICI 'dır.

Bu sebeple ilanların doğruluğunu kontrol etme ya da araştırma yükümlülüğü yoktur.
Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği BURADAN bildirebilirsiniz.